sobota, 26 października 2013

MY ROCKER THE TRUE STORY OF JAN MELA- EVERY PEOPLE HAVE A ROCKER/ MÓJ BIEGUN CZYLI KAŻDY Z NAS MA SWÓJ BIEGUN

 Film pt. Mój Biegun zainteresował mnie od razu. Po pierwsze dlatego,że to film o transgresji, przekraczaniu siebie. Medialna postać Jaśka Meli wzbudza nasze zaufanie społeczne, poza tym Jan to pozytywna postać. Przystojny mężczyzna, po którym nie widać śladów tego co przeszedł. Na początku filmu człowiek się wzrusza. I to jest uzasadnione jeśli mamy swoją rodzinę, uczucia macierzyńskie itd.
        Poznajemy oto polską rodzinę, całkiem normalną, religijną i szczęśliwą. Piękna żona, mąż, dwie córki i dwóch synów. Wszystko jest wesołe, kolorowe. Dzieci bawią się na plaży. 
I nagle rodzina styka się z dramatem. Umiera Piotruś. I nagle system rodziny zostaje zaburzony. Rodzice przeżywają to co się stało. Codzienne chodzenie na cmentarz i mały Jaś, żyjący w poczuciu winy za śmierć brata. Ojciec obarczający za tę śmierć małego Jasia a tak naprawdę siebie. Rodzina ma dwa wyjścia: Albo się podda albo będzie walczyć.Ojciec- silny, twardy typ, wymagający i matka, jak to matka, ta kochająca ponad wszystko, łagodząca relacje.Potem następuje w tej rodzinie kolejna tragedia. Piękna jest scena kiedy pani Ula modli się w szpitalu i prosi Boga by darował życie jej drugiemu synkowi.
 Zarzuca się tenmu filmowi telenowalość- tak piszą recenzenci, którzy muszą wady znaleźć. I jak to media nie lubią happy endów. Zapominają jednak,że w tym filmie nie ma happy endu. Bo dramat trwa. Po prostu rodzina uczy się żyć z poczuciem straty syna (Piotrusia) i z niepełnosprawnością Jana. Tkwi w tym głęboka psychologia bohaterów. Mimo,że to film o Jasiu to jest to przede wszystkim film o sile jego rodziny. Co z tego,że na koniec widzimy radość rodziny skoro dramat w tej rodzinie będzie zawsze. Ich system został zburzony, ich życie się zmieniło. Mimo to miłość daje im siłę. Czemu w mediach widzi się tylko,że happy end? Rodzina przeszła kolejny etap.
I najważniejszy fragment filmu, kiedy ojciec podirytowany, zły na syna patrzy na niego i mówi:
KALECTWO JEST TU!!!- I pokazuje na głowę. Tu w głowie mieści się pasmo naszych negatywnych emocji. Wszystko tkwi w mózgu a tylko w nas są nasze słabości. ENGLISH REVIEW


 It's movie about transgression. About family and real love. We know Jan from Tv, in media. We can see very handsome boy,powerful and nice. Really. In this movie we see what he done, what family feel when he lose son, and the second son have tragedy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz