piątek, 8 lutego 2013

WŁADZA WEDŁUG ORIANY FALACCI

Każdy powinien przeczytać tę książkę. Jest to książka niezwykła.
Jestem wielką fanką Oriany, która w przeciwieństwie do wielu innych dziennikarzy
była szczera sama ze sobą, z innymi. Chciała poznać samą siebie poprzez polityków.
Odwaga Oriany poruszająca- Myślę,że pokazała nie tylko,że jest kobietą, pokazała,że
można  Władza (Ta przez duże W) ma różne oblicza.
Pozwala laikom spojrzeć inaczej na politykę.

Dwa pierwsze wywiady, te, które
najbardziej obrazują przestrzeń Europy oraz Islamu najbardziej poruszają.
Czyta się jak przejmujące opowiadanie o współczesnej "księżniczce dialogu" ,
która nawet bierze ślub w imię wywiadu. Atrakcyjna, piękna i inteligentna kobieta,
która niczego się nie boi!Po wywiadzie z Chomeinim chodziłam jak struta.
Kobieta, która rzuciła w twarz czadorem władcy islamu. Pokazuje znaczenie tej religii, jest na tyle silna,że Chomeini traktuje ją jak równą (prawie) chociaż jest kobietą.
"Wszystkie dyktatury opierają się na strachu. Boimy się,że możemy być obserwowani, zadenuncjowani, w niebezpieczeństwie, aresztowani, więzieni, torturowani,ukarani w ten czy inny sposób" . Już wstęp do tego wywiadu jest zapowiedzią ogromu trudności, emocji i odwagi.
Zaczyna się niczym legenda o złym królu.
"Nazywano ją Błękitną Księgą ze względu na lśniącą okładkę w kolorze błękitnego nieba , ale dokładny tytuł brzmiał PRZYKAZANIA AJATOLLAHA CHOMEINIEGO. Zawierała bowiem reguły codziennego życia, które zdaniem autora każdy dobry szyita powinien znać i sumiennie ich przestrzegać. Absurdalny świat, absurdalna idea jest początkiem wywiadu, otwarciem ogniowej machiny.
Przykład z księgi: "Matka lub córka mężczyzny , lub siostra mężczyzny , który odbywał stosunki analne z innym mężczyzną , nie może poślubić tego ostatniego. Ale jeśli małżeństwo zostanie zawarte, zanim dojdzie do stosunku analnego między mężem kobiety a jej synem lub ojcem, wskutek czego dwaj mężczyźni stają się powinowatymi, małżeństwo jest ważne" To tylko przykład wywiadu, pełnego napięcia, który pokazuje,że Islam jest religią pozbawioną skrupułów. Kim jest tam kobieta? Małym aspektem, punkcikiem. Potem wywiad z Kaddafim. Reszta Wywiadów po tych dwóch wydaje się słaba choć są równie interesujące. Warto zrozumieć władzę oczami Oriany.
Oczami jej odwagi. Polecam najbardziej wywiady np. z Jamesem Farmerem (pomaga zrozumieć dlaczego Ameryka kocha Obamę) , Dalajlamą czy Raszidą Albedo. Poza tym Sandro Pertini czy Ugo La Manfa oraz Lech Wałęsa. Każdy wywiad ukazuje władzę. I jej oblicza.
Polecam. Przeczytajcie.
To niesamowita transgresja!!!                                                                  Anna Czyrska :)

1 komentarz: