niedziela, 10 sierpnia 2014

JEDZENIE TO WSPOMNIENIA CZYLI O FILMIE" PODRÓŻ NA STO STÓP" / FOOD IS MEMORIES- ABOUT MOVIE "THE HUNDRED FOOT JOURNEY"

   Jedzenie- niby coś normalnego, musimy jeść aby żyć. A żyjemy w świecie wielokulturowości. W świecie podróżowania i smaków. Żyjemy w świecie gdzie jedzenie jest czymś oczywistym ale jednocześnie istnieje podręcznik Michelina. Michelin przyznaje gwiazdki. U nas w Polsce taką gwiazdkę ma Wojciech Modest Amaro i jego Atelier Amaro.
       Wróćmy jednak do filmu. Film w niebanalny sposób łączy dwie kultury: hinduską i francuską. Kultury tak od siebie odległe, że aż trudno uwierzyć, że można je złączyć. Fuzją jest tu jedzenie. Mamy przed sobą hinduską rodzinkę. Rodzinę z tradycjami. Można powiedzieć,że Indie a dokładniej Bombaj pokazany jest w sposób bardzo łagodny. Głowa rodziny (Om Puri) to sympatyczny, starszy pan kochający gotowanie. Po śmierci żony zabiera swoje dzieci (trzech synów i córkę) do Francji. aby zacząć życie od nowa.
Lubimy zaczynać życie od nowa, ludzie boją się ryzyka i zmian. Głównym bohaterem filmu jest jednak Hassan, syn. Nie wiemy czy jest młodszy czy starszy.  Nie to jest istotą filmu. Istotą jest miłość do kuchni. Do czarowania potraw. I oto sztywni Francuzi, którymi zarządza oschła i złośliwa Madame Mallory- kobieta sukcesu, oddana restauracji. Nie mająca poza nią innego życia. I nasz kochany hinduski dziadek, zdeterminowany by zacząć życie na nowo i pochwalić się Francuzom kuchnią hinduską.
Mamy oczywiście wojnę. Wojnę o smaki i gotowanie. Hassan i Maguritte- para mieszana. Film pokazuje pozytywne strony małżeństw i par mieszanych. Wszystko da się połączyć.
Film jest przesłodzony ale w dobie komputerowych filmów jego słodycz
jest potrzebna. Pokazuje także,że miłość jest potrzebna każdemu. Nie ma ludzi, którzy nie potrzebują miłości. Bliskości i prostoty. Mimo,że jedzenie w tym filmie pełni ważną funkcję najważniejsze w tym filmie są uczucia. Plus za muzykę i zdjęcia! Piękna, orientalna muzyka brzmi przez trwanie całego filmu. Poza tym ukazuje jedzenie w erotycznym kontekście. Warto obejrzeć, warto się zakochać! Miłości nigdy za wiele w naszym życiu!


FOOD IS MEMORIES- UK REVIEW

   Food- something that we need in our life. We need food to life. But in this movie food is memories, food is more than we think. Food is special and mixed og two cultures. French and Hindi.
It's movie about love, so sweet. In Poland polish Michelin star man is Wojciech Modest Amaro. He is first who have the star in Poland.
   Movie in not remarkable way show fusion of two cultures: French and Indian. Very diffrent cultures! Show also positive way of mixed marriages, relationship. But it's movie about love! Feeling that we need.Everybody needs love! That's the true. we need to be in love. Symphatic hindi family want to change everything. Family lost mother and wife and wat to change everything.
      In this movie are grat music, pictures. Produced was Steven Spielberg and Oprah Winfrey.
You need to watch it! It's grat movie, really! 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz