niedziela, 11 stycznia 2015

POMOC SPOŁECZNA I ODPOWIEDZIALNOŚC POMOCY SPOŁECZNEJ CZYLI CHARLOTTE LINK I JEJ "NIEPROSZONY GOŚĆ"

   Uwielbiam kryminały i psychologiczne powieści Charlotte Link. Potrafi ona tak wejść w psychikę,że człowiek rozmyśla jak to możliwe. I ten kogo my uważamy za winnego może okazać się niewinny. W powieści "Nieproszony Gość" jest właśnie o tym.
         Bohaterką jest Rebecca Brandt, która czuje się osamotniona, chce odebrać sobie życie gdyż straciła męża. Strata męża to według psychologii największa strata w życiu człowieka zwłaszcza jeśli małżeństwo było zgodne tak jak w przypadku Rebecci i Felixa.
        Kolejną postacią jest młode małżeństwo Inga i Marius. Małżeństwo o, którym mało wiemy poza tym, że zamierzają wybrać się z Niemiec do Francji. To taka podróż, która ma zmienić ich życie i rzeczywiście je zmienia.

AKT PIERWSZY- MARIUSZ OFIARA SYSTEMU, OFIARA LUDZKICH SCHEMATÓW I BŁĘDÓW

      Pomoc społeczna. Jestem po takich studiach, że praca w pomocy społecznej, praca z ludźmi jest dla mnie. Mam odpowiednie kwalifikacje. Ta książka pokazuje, że jako pracownica pomocy społecznej jestem przecież też człowiekiem. Pokazuje jak ogromna odpowiedzialność spoczywa na ludziach, którzy pracują z innymi ludźmi. Nasz Marius - postać od początku podejrzana. Ma skłonności psychopatyczne. Ale kiedy poznajemy jego życie zaczynamy mu współczuć. Żaden człowiek jest nieomylny ale czy można było aż tak się pomylić? Chłopak wychowany w rodzinie zastępczej jest podejrzany o zbrodnię, okrutną  zbrodnię.
    Czasem warto się zastanowić jaka jest owa rodzina zastępcza? Często słyszymy o przypadkach, że to rodzina zastępcza okazała się błędna. Nikt jednak nie słuchał Mariusa. Nikt bo przecież trafił do rodziny adwokata, znanego. Jak taki adwokat mógłby go skrzywdzić?


AKT DRUGI- OSTATNI

 Kto jest podejrzany a kto winny? Kto jest tu ofiarą?
Strasznie smutna książka a jednocześnie pokazująca, że wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. Każda zbrodnia jest sumieniem społecznym. Każda zbrodnia ma wpływ na ludzkość.
Charlotte pokazuje, że należy słuchać i bronić tego co się myśli niezależnie od tego co mówi system w, którym żyjemy. Trzeba bronić skrzywdzonych dzieci jeśli czujemy ich krzywdzę co nie jest takie proste. System jest potrzebny ale często jest wadliwy. Sztuką jest mówić o tym głośno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz