piątek, 24 stycznia 2014

ORIANA FALLACI O ŻYCIU, ŚMIERCI- FILOZOFICZNIE- RECENZJA "LISTU DO NIENARODZONEGO DZIECKA" /REWIEW OF "LETTER TO UNBORN CHILD"

Oriana Fallaci - znamy ją z tego jak rozmawia z politykami, znanymi na całym świecie. Jednym z nich był zmarły niedawno Ariel Szaron. Ta temperamentna i odważna Włoszka pisze jednak o czym innym. O narodzinach dziecka. Z tego co wiem Oriana nigdy nie miała dzieci.
    Jej powieść przeraża. Opisuje to co czuje kobieta w ciąży, żyje w czasach kiedy matka samotnie wychowująca dziecko , niezamężna jest kimś gorszym. I Oriana jaką znam jest silną kobietą- To tu mamy filozofkę, dumającą nad ludzkim istnieniem. Mamy tu matkę, która na początku nie myśli o aborcji.
Ta powieść jest napisana w sposób bardzo uderzający. Nie ze wszystkim, co pisze Oriana jestem w stanie się zgodzić. Mimo,że czytając mamy wrażenie,że bohaterka staje w obronie w aborcji kiedy dochodzimy do puenty i końcowego sądu widzimy,że tak nie jest. Tę książkę powinny przeczytać kobiety, które kiedykolwiek myślały o aborcji lub jej dokonały.
        Smutna powieść. Dobrze skonstruowana. Pokazująca inną twarz Oriany F. Być może wcale nie była taka silna na jaką wyglądała? Być może silne kobiety są jedynie mitem, stworzonym przez PR? Kiedy czytałam myślałam o sobie. O moich dylematach. Czy książka nie usprawiedliwia naszego istnienia, nie minimalizuje go do bycia jajkiem, zarodkiem? Jaka więc jest Oriana? To Oriana filozoficzna, pytająca o ludzkie istnienie. Nie tylko Ona zadaje pytanie na ten temat. Człowiek to istota poszukująca, powiecie nihil novi sub sole. Nie jestem jeszcze matką ale czytając tę książkę pragnę nią być jeszcze bardziej.
Feministki nie zdają sobie sprawy jaką siłę daje kobiecie dziecko, jaką moc. Wiem to i ja choć dla mnie cud porodu jest odległym marzeniem.
Letter to unborn child is a special book of a woman who was so independent.
We can see that she also was weak. She wasn't strong as we knew. That book show us that she has a lot dilemna, questions. Why is everything like that? I know that is special book for a woman who think that abortion is good. Abortion is no exit. when we read book we thinking that Oriana say tes to abortion.
But she doesn't say it. You need to read this!
Amaizing book about life and death. Give as questions but no anserw.
I'm not mother yet but I know- it's amaizing to be a woman and mother.
Femist woman don't know how much power can give to woman a child.
They didn't understan it but Oriana is also looking for child as something that take her freedom.
But where is that freedom?
What make us free?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz