sobota, 3 stycznia 2015

ILE MASZ W SOBIE z DORIANA GRAYA?? CZYLI PONADCZASOWY PORTRET W DOSKONALE ZAADAPTOWANEJ POWIEŚCI PT:"DORIAN GRAY"

 Książkę "Portret Doriana Graya" przeczytałam w dzieciństwie. Dostrzegłam ponadczasowość tej książki już wówczas. Dziś każdy z nas ma coś z Doriana Graya choć współczesny Gray ma i 50 twarzy. Z filmami jest ten problem nie zawsze oddają istotę filmu. Ale film Olivera Parkera jest bardzo dobrym filmem.

AKT PIERWSZY- MŁODOŚĆ I STAROŚĆ

        Dorian Gray (Ben Barnes), zwyczajny chłopak, nieco nieśmiały ale piękny. Zaczyna swoje życie pod opieką wuja Harrego (Colin Firth). Malarz Bazyli maluje jego portret a wujek, wyznawca hedonistycznej filozofii pokazuje Dorianowi, że trzeba robić to co się chce. To na co ma się ochotę. Jak wiadomo bohater zakochuje się w swoim portrecie. Portrecie doskonałym, czystym i nieskazitelnym. Zakochuje się w swojej doskonałości. Każdy grzech odbija się na portrecie.

AKT II DOBRO I ZŁO

    Czym jest wobec tego Zło? I dobro. Nasz bohater przeistacza się w potwora a raczej jego portret. I znów mamy motyw dwóch sił: Dobra i Zła. Dwie siły, które walczą. Dwie moce, które falują nami nieustannie. Aktor gra fenomenalnie. Prześliczny Ben Barnes to aktor fenomenalny.

                       Dziś każdy jest nawet Dorianem Grayem w relacji. Nie podoba mi się twój obraz. Twoja młodość, twoja starość. W drugiej połówce szukamy ideału (Choć my nie jesteśmy idealni). A szukamy doskonałego portretu zamiast szukać człowieka z krwi i kości, pełnego wad i niedoskonałości. Dziś wierzymy w to,że naszą urodę można naprawić,że można naprawić duszę. A najlepiej jej nie uszkodzić.
Najlepiej być Dorianem Grayem.

GRANICA DOBRA I ZŁA

  Dorian jest postacią ponadczasową. Idealny. Człowiek idealny, którego nie ma.
  Przypomina się mi poradnik pt. "Kochaj siebie a nieważne z kim się zwiążesz". My też nosimy w sobie portrety naszej przeszłości, nasze zadrapania, nieszczęśliwości. Tylko musimy z tym żyć, funkcjonować.
Mając facebooka staramy się oszukać rzeczywistość. Popatrzcie, jestem taka piękna! Taka super.
Lubimy żyć złudzeniami.
Najtrudniej spojrzeć wewnątrz samego siebie: I powiedzieć: Zrobiłem głupio, przepraszam.
To film mroczny, dobrze zrobiony i bardzo gotycki.
To film, który trzeba obejrzeć.
Niech każdy z niego zostawi coś dla siebie :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz